Park Narodowy Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych znajduje się na obszarze Sudetów Środkowych. Został on utworzony w 1993 roku przez przekształcenie ze Stołowogórskiego Parku Krajobrazowego. Powierzchnia, jaką zajmuje Park Narodowy Gór Stołowych, to ponad 6 tys. hektarów.

Góry Stołowe są oczywiście największą atrakcją turystyczną parku to niezwykła w Polsce formacja skalna. Z daleka góry te wyglądają jak gigantyczny, płaski stół – to wypiętrzenie bez widocznych wierzchołków, porośnięte lasem iglastym. Najwyżej położone miejsce to Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Atrakcyjny jest również labirynt skalny – Błędne Skały. Na dodatek, przez Park Narodowy Gór Stołowych przebiega niesłychanie malownicza Szosa Stu Zakrętów. To główna linia komunikacyjna parku, łączy leżące po przeciwnych stronach Gór Stołowych miasta: Kudowa Zdrój i Radków.

Na obszarze parku wytyczonych jest w przybliżeniu 100 km pieszych szlaków turystycznych, szlaki rowerowe, na Szczelińcu Wielkim działa schronisko turystyczne. W okresie zimowym tymczasem, wytyczane są trasy biegowe dla narciarzy. Wytyczone są pętle, których przebieg umożliwia poruszanie się prawie po całym obszarze parku. Miejscowość Karłów jest punktem centralnym tras narciarskich.

W otulinie parku narodowego położone są popularne dolnośląskie uzdrowiska: Duszniki Zdrój, Kudowa Zdrój i Polanica Zdrój a także Śląska Jerozolima – Wambierzyce. W pobliżu parku przebiega droga międzynarodowa – E-67 łącząca Wrocław z Pragą można łatwo dojechać tutaj z Wrocławia lub nawet ze stolicy.

http://gorstolowych.parknarodowy.com/